Nasz Głos Ostróda

Piszemy o tym, co nas boli, co nas cieszy. O tym, co dla nas, mieszkańców Ostródy i okolic, jest ważne, o tym co nas interesuje.

Kronika 112

UWAGA: WŚCIEKLIZNA! MARTWY NIETOPERZ ZNALEZIONY NA UL. ŻEROMSKIEGO W OSTRÓDZIE!

Dziś otrzymaliśmy informację o martwym nietoperzu, znalezionym przy ul. Żeromskiego w Ostródzie. Jak udało nam się ustalić, wstępne badanie wykazało, że zwierzę najprawdopodobniej zarażone było wścieklizną!

Martwy nietoperz został znaleziony przez mieszkankę ul. Żeromskiego na jednej z posesji. Poinformowane zostały odpowiednie służby – przeprowadzono wstępne badania na obecność wścieklizny, które dały wynik dodatni.

Jak zapewniła kobieta, nie doszło do żadnego kontaktu z nietoperzem.

Jak poinformował nas Powiatowy Lekarz Weterynarii, mimo, że zagrożenie jest niewielkie, zostały już wszczęte odpowiednie procedury, mające zapewnić bezpieczeństwo ludziom i zwierzętom.

Martwy nietoperz przejdzie teraz szczegółowe badania w specjalistycznym laboratorium w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach. Jeśli wynik również wyjdzie dodatni, to mieszkańcy Ostródy będą musieli baczniej zwrócić uwagę na bezpieczeństwo swoje i swoich zwierzęcych pupili. Wyniki powinny być znane w poniedziałek – wtedy też możemy oczekiwać szczegółowego komunikatu Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Kilkukrotnie zdarzało się, ze drugie badanie nie potwierdzało pierwszego, jednak jest to rzadkość. Jeśli tak było, oznaczało to, że wyniki pierwszego podstawowego badania zostały czymś zafałszowane.

Choć zagrożenie, że wścieklizną zostanie zarażony człowiek lub zwierzę domowe jest znikome, należy zachować odpowiednie środki ostrożności, takie jak wyprowadzanie psów tylko na smyczy, nie wypuszczanie kotów z domów, zgłaszanie wszelkich padłych i znalezionych zwierząt Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii.

Jak wiemy, nietoperze mieszkają wśród nas – na strychach, poddaszach i wielu innych miejscach. Nietoperze nie atakują zwykle ludzi ani zwierząt domowych, jednak, mimo, że ryzyko zarażenia jest minimalne – właściwie równe zeru, należy, zgodnie z zaleceniami Powiatowego Lekarza Weterynarii zachować ostrożność.

Poniżej oficjalny komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ostródzie:

Komunikat 
Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ostródzie
w związku ze stwierdzeniem wścieklizny u zwierzęcia dzikiego – nietoperza
W dniu 11.09.2019 r. w badaniu laboratoryjnym przeprowadzonym przez ZHW Olsztyn stwierdzono wściekliznę u nietoperza, który został podjęty z prywatnej posesji znajdującej się w miejscowości Ostróda, ul. Żeromskiego 14/1. W związku z zaistniałą sytuacją zostało wydane rozporządzenie nr 1/2815/2019 w sprawie określenia obszaru zagrożonego wystąpieniem wścieklizny.
Zamieszkiwanie nietoperzy w pobliżu siedlisk ludzkich, lasów, parków i zabudowań, a nawet bytowanie w szczelinach znajdujących się w szczelinach budynków mieszkalnych jest zjawiskiem naturalnym.  Nietoperze w  Polsce podlegają  ścisłej  ochronie  gatunkowej.
Nietoperze, tak jak inne ssaki są wrażliwe na zakażenie wirusem wścieklizny ale ryzyko transmisji zarazka, czyli przenoszenia wirusa między zwierzętami jest niewielkie. U chorych nietoperzy obserwuje się utratę zdolności lotu, nadpobudliwość na dotyk i dźwięk, przewracanie się na grzbiet i aktywność dzienną niespotykaną u zdrowych osobników. Nietoperze  nie wykazują  agresji.
Należy zdecydowanie zaznaczyć, że kontakt fizyczny z tak zachowującym się nietoperzem może stwarzać  ryzyko zakażenia wścieklizną.
W obrębie obszaru  zagrożonego:
1. Należy unikać kontaktu ze zwierzętami dzikimi.
2.  Nie dotykać zwierząt podejrzanych lub padłych, a w przypadku znalezienia na obszarze   zagrożonym martwego nietoperza lub innego  dzikiego  ssaka należy o tym fakcie   powiadomić burmistrza, policję lub powiatowego lekarza weterynarii.
3. Psy powinny być trzymane na uwięzi, a wyprowadzane na smyczy, koty trzymane w zamknięciu.
4. Bezwzględnie należy dopełnić obowiązku corocznych szczepień psów przeciw wściekliźnie.

Fot: Pixabay

Comment here