W Regionalnym Zarządzie Wód Polskich w Gdańsku został powołany Zespół ds. Żeglugi Śródlądowej, którego zadaniem jest aktywizacja i promocja żeglugi oraz turystyki wodnej w podległym regionie.
W czwartek 27 sierpnia br., w Ostródzie, odbyło się pierwsze spotkanie tego zespołu z armatorami i władzami gmin ze szlaku Kanału Elbląskiego.
– Żegludze Śródlądowej zawsze poświęcamy dużo uwagi. Jej rozwój i utrzymanie zawsze były ważne dla Wód Polskich, szczególnie po okresie zastoju wywołanym stanem epidemii. Teraz obserwujemy powrót żeglarzy na szlaki, co bardzo mnie cieszy, ale to oznacza też, że musimy z większą uwagą wsłuchiwać się w postulaty użytkowników wód. Takie spotkanie jak to ma temu właśnie służyć i wspólnemu, razem z samorządami i armatorami, poszukaniu rozwiązań – powiedziała, otwierając spotkanie, Aleksandra Bodnar, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Podczas spotkania przedstawiciele Wód Polskich zaprezentowali aktualny stan szlaku żeglownego Kanału Elbląskiego i najczęstsze problemy pojawiające się podczas sezonu wynikające ze stanu infrastruktury i liczby turystów. Przedstawiono też działania mające na celu poprawę stanu szlaku Kanału Elbląskiego, w tym m.in. roboty pogłębiarskie oraz naprawa umocnień brzegowych Kanału Dobrzyckiego.
Omówiono również zasady współpracy Wód Polskich z podmiotami odpowiedzialnymi za infrastrukturę krzyżującą się z drogami wodnymi, taką jak linie energetyczne i mosty.
Podczas dyskusji, na zakończenie spotkania, został wyłoniona, spośród uczestników, społeczna Grupa Doradcza Zespołu, która będzie konsultować projekty powstające w obrębie Zespołu ds. Żeglugi Śródlądowej.
Spotkania Zespołu z armatorami i samorządami będą kontynuowane, kolejne są przewidziane dla Pętli Żuławskiej i drogi wodnej Wisła – Odra i Wisły od Włocławka do Grudziądza.