Idzie wiosna! Tak wynika z planów urzędników z Ostródy. Sprawdziliśmy ile w tym roku wydamy na pielęgnacje miejskiej zieleni i nasadzenia kwiatów i roślin. Ma być lepiej niż w ubiegłych latach, a to oznacza, że nasze miasto może odzyskać miano czystego i zielonego. Perła Mazur w końcu wypolerowana?
W tym roku Miasto Ostróda ma w budżecie zaplanowane 1 milion 85 tysięcy złotych na usługi sadzenia roślin i utrzymania terenów zielonych. W ubiegłym roku była to kwota 750 tysięcy złotych. To duży wzrost, bo o 25% a jak zaznaczają urzędnicy w ciągu roku mogą pojawić się oszczędności budżetowe, które mogłyby zostać wydane właśnie na zieleń. Obecnie trwa przetarg na firmę, która zajmie się nasadzeniami kwiatów i roślin, a także pielęgnacją zieleni.
Plany urzędników są ambitne, bo zamówienie na miejską zieleń podzielono na cztery obszary. Wybraliśmy najważniejsze z nich. Najbardziej kolorowo będzie w centrum a konkretniej na bulwarze europejskim i ulicach przylegających.
- Wiosną w donicach betonowych pojawi się ponad 200 bratków ogrodowych z kolei jesienią będą to pelargonie bluszczolistne w kolorze jasnofioletowym. Razem ponad 300 sztuk. Molo jeziora Drwęckiego w tym roku przyozdobią pelargonie, a także zawilce ziemniaczane. Z kolei na rabatach przy fontannie przy restauracji LALO zaplanowano w okresie jesiennym chryzantemy drobnokwiatowe, wrzosy, a także dynie. To oznacza dobrze znane z ubiegłego roku dekoracje, które cieszyły oko na przełomie października i listopada.
- Kolejnym sektorem jest ulica Czarnieckiego i Grunwaldzka. Tutaj zaplanowane pelargonie bluszczolistne w kolorze jasnofiletowym. W donicach na placu 1000-lecia wiosną pojawi się blisko 400 bratków ogrodowych w różnych kolorach a takie liliowce. W późniejszych miejscach będą to również pelargonie, rozplenice czy zawilce. Bratków ogrodowych wiosną nie zabraknie również w donicach przy FOTO Liberacki
- Trzecim sektorem miejskiej zieleni jest pasaż przy ulicy Czarnieckiego. Tu w donicach na słupach oświetleniowych pojawią się pelargonie bluszczolistne. Wiosną w donicach murowanych posadzonych zostanie blisko 250 bratków ogrodowych a latem begonie w podobniej ilości. W donicach kaskadowych latem nasze oko będą cieszyć pelargonie. Jesienią na skrzyżowaniu Czarnieckiego z Jana Pawła II również pojawią się jesienne dekoracje składające się z chryzantem i dyń.
- Ostatni sektor to nowość w porównaniu z poprzednim rokiem. Uwzględniono tereny zielone przy drogach powiatowych. Od tego roku miasto ponownie zarządza drogami i terenami zielonymi. Na rondzie u zbiegu 11 listopada i Pieniężnego pojawią się róże okrywowe. Kolorowo będzie też w klombach przy ulicy Czarnieckiego, tak zwane murki. Tam zaplanowano nasadzenia kocimiętki, trzcinki ostrokwiatowej, liliowca, szałwii, rozchodnika i czosnku.

Trzeba przyznać, że w tym roku nasze miasto będzie ponownie kolorowe i przybrane w różne pory roku za sprawą Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.