Ubiegły rok przyniósł w powiecie ostródzkim długo wyczekiwany projekt, zrealizowany przez Starostwo Powiatowe. We wrześniu uruchomiono Powiatowy Transport Autobusowy, który był odpowiedzią na wykluczenie komunikacyjne dotykające mieszkańców. Zasady funkcjonowania były proste: Urząd Wojewódzki w Olsztynie przyznał dotację na uruchomienie projektu, gminy dołożyły brakujące środki, a Starostwo Powiatowe zajęło się organizacją. Niestety, okazuje się, że wkrótce może dojść do zamknięcia tras, ponieważ rząd nie przekazał potrzebnych funduszy.
Duże zainteresowanie samorządów
W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się konferencja prasowa, podczas której wojewoda Radosław Król poinformował o tegorocznej realizacji programu Rozwoju Przewozów Autobusowych. W naborze wpłynęło 60 wniosków od 56 jednostek samorządu terytorialnego na łączną kwotę 64 404 607,44 złote. Budżet dla województwa Warmińsko-Mazurksiego na ten rok w tym rządowym programie wyniósł 52 288 147,33 złote. Różnica jest duża. To 13 milionów 200 tysięcy złotych. Wojewoda Radosław Król zapewnił, że zwrócił się o dodatkowe finansowanie dla naszego regionu. Jak to wpłynie na Powiatowy Transport Autobusowy? Starostwo Powiatowe w Ostródzie nie ma zagwarantowanego finansowania! Wniosek złożony przez urzędników z naszego miasta znalazł się na tak zwanej liście rezerwowej.
Nerwowe oczekiwanie
Informacji w tej sprawie udzieliła nam Marlena Rozkosz z Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Ostródzie.
Na razie transport funkcjonuje na 3 liniach, które uruchomiliśmy we wrześniu 2024 roku. W przypadku uruchomienia przez wojewodę finansowania dla powiatu ostródzkiego chcemy uruchomić jeszcze dwie dodatkowe linie: Samborowo – Bednarki przez Ostródę, Kraplewo oraz Zwierzewo – Ostrowin przez Ostródę. W przypadku braku środków finansowych rozwiążemy umowę o świadczenie Powiatowego Transportu Autobusowego. Decyzję mamy poznać w ciągu najbliższych tygodni.
Powiat Ostródzki nie jest odosobniony na liście rezerwowej. Na pieniądze w ramach rządowego programu czeka 6 z 11 powiatów z naszego regionu.

Jeździmy do Morąga, Miłomłyna i Małdyt
Teraz pora na podsumowanie dotychczasowych miesięcy funkcjonowania Powiatowego Transportu Autobusowego. We wrześniu uruchomiono wówczas trzy trasy. Z danych, które otrzymaliśmy wiemy, że przez 4 miesiące sprzedano 10360 biletów. Tak prezentuje się to w ujęciu miesięcznym:
- wrzesień: 2480 biletów,
- październik: 3003 bilety,
- listopad: 2483 bilety,
- grudzień: 2394 bilety.
Te dane pokazują, że mamy do czynienia ze stabilizacją jeśli chodzi o funkcjonowanie przewozów. Najpopularniejszą trasą jest Ostróda – Morąg przez Miłomłyn, Małdyty. Przez 4 miesiące na tej trasie sprzedano
4625 biletów co daje 44.64 procenta. Operator przewozów, którym jest PTO LIPNICKI udostępnił też dane sprzedaży poszczególnych rodzajów biletów:
- 9452 bilety jednorazowych normalnych,
- 642 bilety jednorazowych ulgowych,
- 5 biletów miesięcznych zwykłych,
- 261 biletów miesięcznych ulgowych.
Szkoda likwidować!
Szkoda byłoby wycofywać się z tego projektu. Liczymy na to, że wniosek wojewody o zwiększenie finansowania zostanie rozpatrzony pozytywnie, a Starostwo Powiatowe otrzyma zaplanowane środki. Funkcjonowanie pięciu linii autobusowych w tym roku kosztuje 1 683 532,03 zł. Pieniądze, na które liczą urzędnicy z naszego miasta, to kwota 1 061 049,60 zł. Brakujące środki mają zostać pokryte przez gminy, które porozumiały się z powiatem. Jeśli wojewoda nie znajdzie szybko potrzebnych funduszy, może się okazać, że po feriach transport publiczny przestanie funkcjonować.
Obecnie transport publiczny na terenie powiatu realizowany jest na następujących trasach:
- Ostróda – Miłakowo przez Łuktę i Morąg,
- Ostróda – Morąg przez Miłomłyn i Małdyty,
- Ostróda – Morąg przez Ruś.
Po otrzymaniu dofinansowania Starostwo Powiatowe planuje uruchomić dwie dodatkowe linie:
- Samborowo – Bednarki przez Ostródę i Kraplewo,
- Zwierzewo – Ostrowin przez Ostródę.