Nasz Głos Ostróda

Piszemy o tym, co nas boli, co nas cieszy. O tym, co dla nas, mieszkańców Ostródy i okolic, jest ważne, o tym co nas interesuje.

Samorząd

Wracamy do tematu. Radni chcą ostrzejszych przepisów w sprawie sprzedaży mieszkań komunalnych.

Ten temat wzbudził Wasze zainteresowanie dlatego wracamy do sprzedaży w Ostródzie mieszkań komunalnych. Poważna dyskusja w tej sprawie odbyła się podczas dzisiejszej (24.02) Komisji Kultury, Turystyki i Ochrony Środowiska Rady Miasta. Radni dyskutowali nad projektem uchwały zaostrzającej przepisy sprzedaży mieszkań komunalnych w naszym mieście. Zmiany proponuje burmistrz Rafał Dąbrowski, ale projekt ostatecznie przedstawił radnym jego zastępca Cezary Wawrzyński.

Dla kogo lokal komunalny w Ostródzie?

Aby otrzymać lokal komunalny, trzeba spełniać przede wszystkim kryterium dochodowe. W Ostródzie wygląda to następująco:

  • gospodarstwo jednoosobowe – dochód nieprzekraczający 150% najniższej emerytury netto (2 430,98 zł),
  • gospodarstwo wieloosobowe – dochód nieprzekraczający 100% najniższej emerytury netto (1 620,65 zł).

Nie budzi to większych kontrowersji – miasto pomaga tym, którzy naprawdę tego potrzebują. Problem zaczyna się w momencie, gdy osoby, które otrzymały mieszkania komunalne, mogą wykupić je za ułamek ich rynkowej wartości. W Ostródzie obowiązuje uchwała z 1998 roku (z nowelizacją z 2003 i 2009 roku), która reguluje sprzedaż mieszkań komunalnych. Ostatnia zmiana zasad, 16 lat temu, znacznie ułatwiła wykup lokali.

Obecnie mieszkanie można nabyć za 5% jego wartości. Jeśli jednak miasto przeprowadziło remont lokalu, obowiązuje 15-letni okres ochronny, w przypadku nowo wybudowanych bloków – 20 lat. Oznacza to, że ktoś, kto dostał wyremontowane mieszkanie w 2010 roku, może je teraz wykupić z bonifikatą. Przykład? Jeśli mieszkanie jest warte 150 000 zł, lokator zapłaci za nie 7 500 złotych.

Radny podał plan jednej z ostródzianek

Zaskakujące, że pomoc miasta jest nadużywana, a nawet wykorzystywana. Radny Kamil Krzyżanowski podzielił się podczas prac komisji historią, którą usłyszał od jednej z ostródzianek.

Spotykam się z różnymi osobami. W kampanii usłyszałem taki komentarz gdzie młoda dziewczyna w moim wieku mówi, że liczy, że dostanie mieszkanie komunalne, wykupi je za 5%, sprzeda i wybuduje się. Do tego jeszcze przeniesie się z miasta do gminy wiejskiej. To jest dla niektórych taki sposób na życie.

O krok dalej niż burmistrz Rafał Dąbrowski chce pójść klub radnych Ostróda Od Nowa. W imieniu klubu głos zabrała radna Anna Rutkiewicz.

Dyskutowaliśmy w klubie i dochodzimy do wniosku, że przy takim stanie budynków komunalnych nawet za 30% to jest mało. Widzę, z jakimi problemami stykają się najbiedniejsi mieszkańcy. Dla takich ludzi trzeba przygotować mieszkania, które spełnią najprostsze wymagania. Bierzmy pod uwagę, że ponad 3 miliony mają mieszkańcy Ostródy, którzy nie płacą to w ten sposób mamy straty i nie mamy pieniędzy na remont najgorszych budynków. Wydaje mi się, że obecne 5% to granda, zaproponowane 30% to też granda. 50% to wydaje się, że ze ściśniętym gardłem i bolącą ręką podniosłabym rękę na tak. Te zaproponowane przez Pana burmistrza stawki są za niskie.

Od lewej: radni Anna Rutkiewicz, Beata Horodyłowska, Kamil Krzyżanowski

Zmiany w trosce o majątek miasta!

Choć radni nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji to wydaje się, że jest w naszym mieście grono, które chce zadbać o interes miasta. To najważniejsze zmiany, które przedstawił podczas komisji zastępca burmistrza, Cezary Wawrzyński.

  • Zmniejszenie bonifikaty z 95% do 70% – jeśli nowa uchwała wejdzie w życie, lokator będzie musiał zapłacić co najmniej 30% wartości lokalu, co ma zwiększyć dochody miasta i ograniczyć spekulacje.
  • Raty droższe niż płatność jednorazowa – jeśli ktoś zdecyduje się na rozłożenie płatności na raty, bonifikata spadnie do 50% wartości mieszkania. Przy płatności jednorazowej nadal będzie można liczyć na 20% rabatu, co zachęca do szybszej spłaty.
  • Zmiana okresu ochronnego dla nowych bloków – zamiast 20 lat, mieszkańcy będą musieli czekać 25 lat, zanim będą mogli wykupić lokal. Ma to na celu utrzymanie zasobu komunalnego przez dłuższy czas.
  • Fundusz remontowy – pieniądze ze sprzedaży mają zostać przeznaczone wyłącznie na modernizację obecnych zasobów komunalnych, co zapewni ich lepszy stan techniczny i długofalowe korzyści dla mieszkańców.
Zastępca burmistrza Ostródy, Cezary Wawrzyński
Od kiedy nowe zasady?

Władze miasta na razie nie wiedzą od kiedy wdrożyć nowe przepisy. Chodzi o osoby, które już złożyły wnioski o wykup mieszkań komunalnych z 95% bonifikatą. Trwa procedura wykupu i urzędnicy nie wiedzą, jak rozpatrzyć obecnie procedowane wnioski.