Nasz Głos Ostróda

Piszemy o tym, co nas boli, co nas cieszy. O tym, co dla nas, mieszkańców Ostródy i okolic, jest ważne, o tym co nas interesuje.

Samorząd

WSA: ODWOŁANIE JULIANA PAWŁOWSKIEGO NIEWAŻNE – MIASTO ZAPOWIADA SKARGĘ KASACYJNĄ

W dniu wczorajszym, 25 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie stwierdził nieważność aktu Zarządzenia Burmistrza Miasta Ostróda z dnia 16 kwietnia 2020 roku w sprawie odwołania Dyrektora Centrum Kultury w Ostródzie z zajmowanego stanowiska.

Przypomnijmy, że Julian Pawłowski z dniem 16 kwietnia został odwołany przez Burmistrza z zajmowanego stanowiska. Cała sprawa ma swój początek w marcu 2020, gdy zaczęły obowiązywać różne obostrzenia związane z epidemią, w tym dotyczące organizacji imprez, koncertów  i działalności domów kultury.

11 marca Burmistrz Zbigniew Michalak wydał komunikat, w którym możemy przeczytać:

Odwołane zostają wszystkie wydarzenia kulturalne i sportowe realizowane przez podmioty i jednostki miejskie, czyli: Ostródzkie Centrum Sportu i Rekreacji, Muzeum w Ostródzie, Centrum Kultury, w tym Miejską Bibliotekę Publiczną i Amfiteatr. Obiekty te nie będą udostępniane i wynajmowane podmiotom zewnętrznym, ani zwiedzającym.

10 dni później, 21 marca wydarzenie kulturalne zostało przez Centrum Kultury zorganizowane – choć online. Nastąpiło udostępnienie sali kameralnej ostródzkiego amfiteatru, w którym odbył się koncert Zespołu Łydka Grubasa. Obserwowało go około 10 tys. internautów. Koncert został przerwany przez policję.

Jak mogliśmy przeczytać w zarządzeniu Burmistrza, Juliana Pawłowski został odwołany:

z powodu naruszenia przepisów prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem tj. § 6 ust. 1 pkt 1 lit. c), ust. 1 pkt 2 w zw. z § 7 ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w zw. z art. 100 § 1 w zw. z art. 94 pkt 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy, które to naruszenie polegało na udostępnieniu pomieszczeń amfiteatru w Ostródzie i zorganizowaniu w dniu 21 marca 2020 r. koncertu streamingowego zespołu Łydka Grubasa, wbrew poleceniu Burmistrza Miasta Ostróda, co stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Odwołanie było równoznaczne z rozwiązaniem stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Julian Pawłowski nie zgadzający się z zasadnością i sposobem rozwiązania umowy o pracę zaskarżył zarządzenie do WSA, a także wystąpił z powództwem do Sądu Pracy.

Wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok. Jak możemy przeczytać w jego sentencji, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 sierpnia 2020 r. sprawy ze skargi J. P. na zarządzenie Burmistrza Miasta w przedmiocie odwołania z zajmowanego stanowiska Dyrektora Centrum Kultury

  1. stwierdza nieważność zaskarżonego zarządzenia;
  2. zasądza od Burmistrza Miasta na rzecz skarżącego J. P. kwotę 680 zł (sześćset osiemdziesiąt złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego jest nieprawomocne. Jak poinformowała nas poproszona o komentarz w tej sprawie, Zastępca Burmistrza Agnieszka Majewska-Pawełko

Nie zgadzamy się z tym wyrokiem. W moim odczuciu Sąd nie wziął wszystkich istotnych okoliczności pod uwagę. Bez wątpienia będziemy skarżyć to rozstrzygnięcie do wyższej instancji – powiedziała A. Majewska-Pawełko

Zatem na ostateczne rozstrzygnięcie przed Sadem Administracyjnym przyjdzie nam jeszcze poczekać. Niezależnie od tej, toczy się również druga sprawa z powództwa byłego dyrektora przed Sądem Pracy.

Od wyroku (lub postanowienia kończącego postępowanie) WSA (sądu pierwszej instancji) przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Skargę kasacyjną może wnieść każda strona postępowania niezależnie od wyniku sprawy przed WSA.