Na ostatniej konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Ostródzie poznaliśmy wstępne założenia, plan i projekt kalendarza imprez letnich w naszym mieście.
Wciąż wiele niewiadomych
Jak poinformował Paweł Krupiński z Biura Promocji i Rozwoju Turystyki w Urzędzie Miejskim w Ostródzie z oczywistych przyczyn sytuacja jest niezależna od miasta, co wpływa także rozmowy z managementem artystów. Na chwile obecną nie wiadomo do końca, czy i jeśli tak to w jakiej formule będzie można organizować wydarzenia. Przedstawiciele miasta wierzą w to, że najbliższy sezon wiosenno-letni przebiegać będzie normalnie. Według zapowiedzi miasto będzie przygotowane niezależnie od tego, jakie będą obowiązywały obostrzenia i warunki – oferta ma być satysfakcjonująca i przystosowana do potrzeb gustów wszystkich mieszkańców. Ma też być stworzona w taki sposób, by przyciągnąć do Ostródy mieszkańców i turystów z innych regionów kraju.
Przechodząc do szczegółów. Miasto chce, by wydarzenia stałe, które już się już sprawdziły, nadal się odbywały.
Chodzi tu m.in. o wycieczki piesze z ostródzkimi przewodnikami pod hasłem „Tajemnice Starej Ostródy”. W zeszłym roku formuła popularnych wycieczek została rozszerzona o rejsy spacerowe po Jeziorze Drwęckim dla uczestników spacerów, co cieszyło się dużym powodzeniem. W zeszłorocznych spacerach i rejsach wzięło udział ponad 2 tysiące osób. Pierwsze wycieczki powinny ruszyć w pierwszy weekend majowy i będą odbywały się przez cały sezon – do końca września. Wszystko oczywiście przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności i z dostosowaniem się do panujących warunków i obostrzeń sanitarnych.
Kolejnym wydarzeniem stałym, znanym już ostródzianom, będzie, według zamierzeń, muzyka na molo. W każdy weekend będą grały zespoły czy też dj. Zapowiedziano też kilka niespodzianek. Dodatkowo w piątki organizowane będą wydarzenia z muzyką na żywo na plaży nad Jeziorem Sajmino.
A jak wygląda kalendarz planowanych imprez, oczywiście przy założeniu, ze chociaż część obostrzeń zostanie zdjęta? Wszystkie wydarzenia będą uzależnione i organizowane w myśl obowiązujących aktualnie przepisów sanitarnych
PROJEKT KALENDARZA IMPREZ LETNICH W OSTRÓDZIE
- 30 kwiecień – 3 maj – Ostródzka Majówka i Ostródzkie Grillowanie (jeśli przepisy pozwolą), inauguracja spacerów z przewodnikiem połączonych z rejsami po Jeziorze Drwęckim. W planach jest organizacja jarmarku na Bulwarze Europejskim i regaty organizowane przez Klub Żeglarski.
- 3 maj – Obchody Święta Konstytucji 3 Maja pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki oraz koncert galowy w Sali Reprezentacyjnej Ostródzkiego Zamku. Jeśli budżet pozwoli, być może obchody zostaną rozszerzone o artystyczny program rekonstrukcyjny z wykorzystaniem małej grupki rekonstruktorów.
- 7-8 maj – Ostródzkie Biegi Uliczne.
- 8-15 maj – Tydzień Bibliotek.
- 15 maj – Noc Muzeów.
- 29-30 maj – Dzień Działacza Kultury oraz Ostródzki Miejski Dzień Dziecka (w planach jest organizacja zabaw, konkursów, animacji dla najmłodszych, a jeśli budżet pozwoli, także koncertu dla dzieci).
- pierwszy lub drugi weekend czerwca – data jeszcze nie jest dokładnie ustalona – Weekend ze św. Jerzym. Turniej Rycerski o Włócznię św. Jerzego (pokazy walk, turniej, jarmark średniowieczny, inscenizacje, być może także biesiada rycerska i parada smoków) oraz Półmaraton św. Jerzego.
- 19 czerwiec – Kongres Kobiet czyli druga odsłona spotkań ostródzkich kobiet – panele tematyczne, (być może, jeśli sytuacja pozwoli, działania artystyczne, które uzupełnią kongres).
- 25 czerwiec – Janki Wianki i Piosenki – konkursy na wianki świętojańskie, parada jednostek pływających, koncerty muzyki ludowej
- 26-27 czerwiec – Dni Morza – parada statków i jednostek pływających, koncerty szantowe na molo jarmark na bulwarze, regaty żeglarskie, pokaz sztucznych ogni lub laserów – uzależnione od sytuacji pandemicznej i budżetu.
- Początek lipca – teatry uliczne na jednej z ulic Ostródy – na razie nie wiadomo, czy będzie to przegląd kilku teatrów czy też występ jednego.
- 8-11 lipiec – Ostróda Reggae Festival. Nie wiadomo czy Festival odbędzie się w pełnej, tradycyjnej formule, czy też ze względu na sytuacje pandemiczną będzie on okrojony.
- 17-18 lipiec – Retro Weekend nawiazujący do lat 70-tych i 80-tych. Wystawa plenerowa umiejscowiona w możliwie największej ilości miejsc w mieście, zlot pojazdów zabytkowych, koncerty gwiazd muzyki lat 70-tych i 80-tych.
- 23-24 lipiec – wstępna data Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Tanecznej. Nie znana jest na chwilę obecną formuła, być może okrojona wersja tylko w amfiteatrze. Na razie żadne decyzje nie zapadły – trwają rozmowy z firmą World Media.
- 6-8 sierpień – Dni Ostródy – jarmark, animacje, konkursy, gry, koncerty gwiazd, przejazdy londyńczykiem.
- 14 sierpień – wstępny termin koncertu Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
- 15 sierpień – Koncert Poezji Śpiewanej – być może w formule festiwalowej – trwają rozmowy, uzależnione też od budżetu
- 21 sierpnia – wstępnie planowane widowisko artystyczne Rock Symfonicznie. Trwają rozmowy z Filharmonią Futura z Krakowa – uzależnione od czynników zewnętrznych (obostrzenia) i budżetu.
- 27-29 sierpień – biwak wojsk napoleońskich – uzależnione od otrzymania dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wniosek czeka na rozpatrzenie. Jeśli się odbędzie to możemy spodziewać się pokazów, rekonstrukcji i widowisk historycznych
- 28 sierpnia – Pożegnanie Wakacji – w planach organizacja koncertu gwiazdy bądź gwiazd.
To bardzo wstępny kalendarz. Wciąż jest bardzo wiele niewiadomych – począwszy od sytuacji epidemicznej po budżet. Jak poinformowano, prowadzone są rozmowy z wieloma wykonawcami, część z nich jest wstępnie zarezerwowana. Jeśli będzie to możliwe, zostaną uzgadniane szczegóły i podpisywane umowy – na razie nic nie jest podpisane. Wciąż nieznany jest także budżet, który będzie można przeznaczyć na organizację imprez. Na razie nie ma podpisanej umowy z jakimkolwiek ewentualną wykonawcą, który miałby wystąpić w czekającym nas sezonie w Ostródzie.
Tak wiec na chwilę obecną, mimo poznania wstępnego kalendarza, wciąż chyba wiemy mniej niż więcej.