Ciasno w radzie powiatu
W nadchodzących wyborach samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia 2024 roku, do rady powiatu ostródzkiego wybierzemy nie 23, jak dotychczas, lecz 21 radnych. Jest to jedna z konsekwencji spadku liczby mieszkańców powiatu poniżej 100 tysięcy. Zgodnie z ordynacją wyborczą, wpływa to na ilość miejsc do obsadzenia w radzie powiatu. Zmniejszyła się ona o dwa mandaty w porównaniu z poprzednimi wyborami w 2018 roku.
Nowy podział na okręgi wyborcze
Zmianie uległ również podział na okręgi wyborcze. Niektóre gminy zostały połączone w większe okręgi, a inne podzielone na mniejsze. Najbardziej dotknęło to miasto Ostróda, które straciło jeden mandat radnego, mimo że to nie na jego terenie nastąpił największy spadek liczby mieszkańców. Może to wpłynąć na osłabienie wpływu mieszkańców miasta na działalność rady powiatu.
Poniżej przedstawiamy tabelę porównawczą obecnego i nowego podziału na okręgi wyborcze:
Obecnie (wybory 2018 r.):
Nr okręgu wyborczego | Granice okręgu | Liczba radnych w okręgu |
---|---|---|
1. | Miasto Ostróda | 7 |
2. | Gmina Morąg | 5 |
3. | Gmina Ostróda (wiejska) | 3 |
4. | Gminy: Dąbrówno, Grunwald, Miłomłyn | 4 |
5. | Gminy: Łukta, Małdyty, Miłakowo | 4 |
W nadchodzących wyborach:
Nr okręgu wyborczego | Granice okręgu | Liczba radnych w okręgu |
---|---|---|
1. | Miasto Ostróda | 6 |
2. | Gmina Morąg, Miłakowo | 6 |
3. | Gmina Małdyty, Miłomłyn, Łukta | 4 |
4. | Gminy: Ostróda (wiejska), Grunwald, Dąbrówno | 5 |
Patrząc na powyższe tabele, trudno też wskazać samorząd, gminę, która jednoznacznie na nowym podziale korzysta. Bez wątpienia te zmiany odbiją się również na składzie rady powiatu po kwietniowych wyborach. I to nie tylko dlatego, że przy stole obrad będą stały 21, a nie 23 krzesła.
Mapa okręgów:

Treść obwieszczenia z 31.01.2024 r.:

Comment here