Nasz Głos Ostróda

Piszemy o tym, co nas boli, co nas cieszy. O tym, co dla nas, mieszkańców Ostródy i okolic, jest ważne, o tym co nas interesuje.

NARODOWE CZYTANIE W MORĄGU

Już 7 września Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu po raz kolejny weźmie udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. 

Reklama

Z okazji 8. edycji wydarzenia, Para Prezydencka zaproponowała do czytania 8 Noweli polskich:

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk RzewuskI

– Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

–  Spotkajmy się wszyscy w sobotę 7 września 2019 roku, by razem odkryć piękno i aktualność Nowel polskich. Jestem przekonany, że ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości – dodał Prezydent.

W tym roku Miejska Biblioteka w Morągu poprowadzi akcję Narodowego Czytania w trakcie uroczystości dożynkowych odbywających się 7 września w Parku Miejskim w Morągu. Czytanie odbędzie się w godzinach: 14:30, 14:55 oraz 15:25 na scenie.

Nowele czytać będą uczniowie z morąskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 4, Zespołu Szkół Licealnych oraz Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących.

Za udział w wydarzeniu otrzymać będzie można naklejkę specjalną w ramach akcji Gram z biblioteką. Warunkiem zdobycia naklejki jest zrobienie zdjęcia osób występujących na scenie w trakcie czytania Nowel (jedno lub więcej) oraz okazanie zdjęcia pracownikowi biblioteki. Naklejka będzie do odbioru w Czytelni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu w trakcie oraz po zakończeniu wydarzenia.

źródło: bibliotekamorag.pl

Wydarzenie zostało zakończone.

Data

Czas

14:30

Koszt

darmowe

Lokalizacja

Park Miejski w Morągu
Kategoria