Nasz Głos Ostróda

Piszemy o tym, co nas boli, co nas cieszy. O tym, co dla nas, mieszkańców Ostródy i okolic, jest ważne, o tym co nas interesuje.

LudzieSamorząd

Za żłobek nie zapłacisz. Program Aktywny Rodzic poprawi budżet rodzin i Ostródy

Będą zmiany w świadczeniach opiekuńczych w naszym kraju. 1 października będziemy mogli składać wnioski w programie Aktywny Rodzic. Poniżej przeczytacie jakie są rodzaje tego programu, ale też jak i do której instytucji złożyć wniosek.

Na początek trzeba podkreślić, że program Aktywny Rodzic zastąpi dwa świadczenia, które obowiązują dotychczas. To Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i Dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku. Od października nie będzie można złożyć już wniosku na wspomniane świadczenia. Osoby, które do tej pory korzystają z RKO nadal będą mogły pobierać to świadczenie, ale nie złożą wniosku w nowych programach.

1 października Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomi przyjmowanie wniosków w następujących programach:

  • Aktywnie w domu,
  • Aktywni rodzice w pracy,
  • Aktywnie w żłobku.

Aktywnie w domu. Ten program zastępuje Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. W przypadku tego świadczenia obowiązuje jedynie kryterium wieku dziecka. Przysługuje ono rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci od 12 do 35 miesiąca życia. Programem jest objęte pierwsze i kolejne dzieci w rodzinie. RKO przysługiwało na drugie i kolejne dzieci w rodzinie. W tym przypadku nie ma obowiązku powrotu do pracy. Musicie pamiętać jednak, że to najniższe świadczenie. Na wasze konto trafi 500 złotych na każde dziecko po spełnieniu przez nie kryterium wiekowego.

Aktywni rodzice w pracy. Potocznie program ten jest nazywany tak zwanym „Babciowym”. Kwalifikują się do niego dzieci w wieku 12-35 miesięcy, które jest nieobjęte opieką w żłobku, klubie dziecięcym, przedszkolu albo przez dziennego opiekuna. Musimy jeszcze spełnić kryterium zatrudnienia. Rodzice lub prawni opiekunowie muszą wykazywać aktywność zawodową. Ta jest dowolna: etat, umowy cywilno-prawne, działalność gospodarcza, służba mundurowa czy działalność rolnicza. Wówczas na wasze konto ZUS będzie przelewać co miesiąc 1500 złotych a w przypadku dzieci z niepełnoprawnościami 1900 złotych.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie zlobek-miejski-2-1024x646.jpg

Aktywnie w żłobku. Ten program zastępuje dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku. Jeśli Wasza pociecha chodzi do żłobka, klubu dziecięcego lub pozostaje pod opieką dziennego opiekuna, wówczas pieniądze otrzyma placówka. Złożony przez Was wniosek spowoduje, że środki w wysokości 1500 złotych a przypadku dzieci z niepełnosprawnościami 1900 złotych trafią samorządu lub prywatnych podmiotów. W tym przypadku nie obowiązuje limit wieku dziecka, a także aktywności zawodowej rodziców. W przypadku Ostródy zaoszczędzicie 400 złotych.

Przy ostatnim programie zatrzymamy się dłużej. Burmistrz Rafał Dąbrowski poinformował, że miasto Ostróda zwiększy opłaty za żłobki. Obecnie mamy dwie takie samorządowe palcówki. Uczęszcza do nich 112 małych ostródzian. Rodzice płacą co miesiąc 400 złotych czesnego plus koszty wyżywienia. Od października opłaty wzrosną do 1500 złotych. Niezależenie jednak czy podwyżka zostałaby wprowadzona, to pieniądze w przypadku tego programu nie trafią na Wasze konto, a bezpośrednio do samorządu. Władze Ostródy podnosząc opłatę chcą podreperować miejską kasę. Rodzice zapłacą jedynie tak zwaną opłatę za wyżywienie. Ta pozostanie na niemienionym poziomie 10 złotych za dzień.

Opieka nad najmłodszymi kosztuje. Tylko w tym roku miasto Ostróda wyda na prowadzenie żłobków 3 miliony 500 tysięcy złotych. Obecnie opłaty od rodziców i rządowa dotacja pokrywają jedynie 18% tej sumy. Pełna suma za każde dziecko z rządowego programu (1500 złotych) pozwoli na pokrycie 58% funkcjonowania żłobków w naszym mieście.

Zaoszczędzone w ten sposób środki w całości pozostaną w oświacie i pozwolą rozwijać nasze żłobki, przedszkola i szkoły, co przy obecnym niżu demograficznym jest piekielnie trudnym i jeszcze bardziej koniecznym zadaniem. Napisał w mediach społecznościowych burmistrz Rafał Dąbrowski.

Przypomnijmy, wnioski w powyższych programach będzie można składać od 1 października. Zrobimy to jedynie drogą elektroniczną jak w przypadku programu Rodzina 800+. Do dyspozycji będą cztery kanały: platforma PUE ZUS (eZUS), aplikacja mobilna mZUS, bankowość elektroniczna, portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.