30 godzin lekcji praktycznych i można stanąć do egzaminu na prawo jazdy. W naszym regionie mamy dwa Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Olsztynie, a także Elblągu. To tam przyszli kierowcy, lub tacy, którzy chcą odzyskać uprawnienia mierzą się z testami i placem manewrowym. Wszystko po to, żeby ostatecznie wyjechać na miasto i zmierzyć się z zadaniami w normalnym ruchu drogowym. Sprawdziliśmy, jaka była zdawalność w ubiegłym roku w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Olsztynie.
Więcej „pozytywnych” egzaminów
Na początek trzeba zaznaczyć, że nasze regionalne WORDy nie mają dobrej opinii wśród przyszłych kierowców a egzaminatorzy, którzy pracują w Olsztynie i Elblągu są skrupulatni i sieją postrach wśród kursantów. W 2023 roku zdawalność egzaminów praktycznych kategorii B wyniosła w Olsztynie 31,76%. W Elblągu pozytywny wynik egzaminu miało zaledwie 24,36% zdających. To stawiało WORD w Elblągu na drugim miejscu w kraju gdzie najtrudniej uzyskać prawo jazdy.
Sprawdziliśmy jak wyglądają dane za 2024 rok. W Olsztynie wzrosła procentowa ilość pozytywnych wyników. Mówimy tu zarówno o terorii jak i praktyce. W ubiegłym roku w WORD Olsztyn było 15067 przystąpień do egzaminu teoretycznego na kategorię prawa jazdy B. Poprawnie testy rozwiązało 7717 osób. To daje wynik na poziomie 53,2%. W 2023 roku w tym przypadku notowano zdawalność na poziomie 49,48%
W ubiegłym roku poprawiły się też procentowe statystyki jeśli chodzi o egzamin praktyczny. W 2024 roku zanotowano 19203 przystąpienia do części praktycznej egzaminu na prawo jazdy kategorii B. Pozytywny wynik uzyskało 6476 osób. To daje nam procentową zdawalność na poziomie 34,4%. W 2023 roku było to 31,76% zaledwie podchodzących do tej części egzaminu.
Na czym oblewano?
Państwowy egzamin na prawo jazdy kategorii B składa się z kilku części. Teoria to test składający się z 32 pytań. Maksymalnie możemy uzyskać 74 punkty. Żeby zdać, kursant musi mieć co najmniej 68 punktów. Maksymalny czas rozwiązania testu teoretycznego to 25 minut. Wówczas dostajemy przepustkę do praktycznej części egzaminu. Ta składa się z dwóch etapów. Na początek jest plac manewrowy. Uwaga! Na tym etapie mamy do wykonania kilka zdań. Egzaminowany musi sprawdzić stan techniczny pojazdu. Losowane są dwa zadania z zakresu kontroli technicznej. To między innymi sprawdzenie poziomu płynów i działania świateł w aucie. Potem z egzaminatorem wsiadamy do pojazdu i musimy przygotować się do jazdy. To oznacza odpowiednie ustawienie fotela, zagłówka, lusterek i zapięcie pasów bezpieczeństwa. Musimy też upewnić się, czy wszystkie drzwi w pojeździe są zamknięte. Następnie czeka na nas jazda po łuku do przodu i do tyłu, oraz ruszanie na wzniesieniu, czyli tak zwana górka.
W 2024 roku w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Olsztynie na etapie placu manewrowego zanotowano 6673 egzaminy z negatywnym wynikiem. To dało 54.04% niezdanych. Oznacza to, że Ci kursanci nie posmakowali jazdy w ruchu drogowym w stolicy województwa.
Drugim etapem części teoretycznej egzaminu na prawo jazdy jest jazda w ruchu drogowym. Pojazd, którym zdajemy państwowy egzamin oprócz standardowej eLki ma też nalepkę z napisem „EGZAMIN”. Średnio jazda po mieście zajmuje 40 minut. To nie jest regułą. Jeśli w krótszym czasie egzaminatora ocenił, że poprawnie wykonaliśmy wymagane manewry to ta część może być krótsza.
W ubiegłym roku na etapie jazdy w ruchu drogowym po Olsztynie oblało 5675 podchodzących kursantów. To daje nam wynik negatywnych egzaminów z tej części na poziomie 45.95%.
Pamiętajcie! Od stycznia 2024 roku zmieniły się zasady przerwania egzaminu praktycznego. Jeśli podczas jazdy w ruchu drogowym popełnimy poważny błąd, który skutkuje wynikiem negatywnym to egzamin nie musi zostać przerwany. Powrót z jazdy po mieście do WORDu nie oznacza, że prawko mamy już w kieszeni. Wówczas możemy się dowiedzieć, że do praktycznej części musimy podejść jeszcze raz.