Nasz Głos Ostróda

Piszemy o tym, co nas boli, co nas cieszy. O tym, co dla nas, mieszkańców Ostródy i okolic, jest ważne, o tym co nas interesuje.

Kultura

MAZURY ZACHODNIE W MIG – JEST JUŻ PIERWSZY W POLSCE SPOT TURYSTYCZNY DLA OSÓB GŁUCHYCH!

Pierwszy w Polsce spot promocyjny region, w którym aktorami są osoby głuche i ich rodziny. Powstał w ramach projektu „Turystyka w mig” i jest sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności w ramach programu FIO.

MAZURY ZACHODNIE otwierają się na Osoby Głuche. Zachodniomazurska Lokalna Organizacja Turystyczna w Ostródzie jako pierwsza w Polsce podjęła działania polegające na otwarciu się branży turystycznej na potrzeby osób Głuchych poprzez projekt „Turystyka w mig”.

To pierwszy w Polsce spot turystyczny skierowany do osób Głuchych, w którym aktorami są osoby głuche i ich rodziny a także osoby uczące się języka migowego na Mazurach Zachodnich. Przedstawia prawdziwe emocje jakich na Mazurach Zachodnich mogą doświadczyć osoby Głuche.

Za produkcję spotu odpowiada firma PIXELDANCE – Łukasz Kalinowski. Scenariusz powstał na podstawie briefu opracowanego przez uczestników projektu. Zdjęcia zrealizowano na terenie Mazur Zachodnich.

W spocie możemy zobaczyć takie jak Kanał Elbląski, Pola Bitwy pod Grunwaldem czy dwa największe miasta regionu Ostródę i Iławę.

Osoby Głuche wzięły czynny udział w tworzeniu marki Mazury Zachodnie. Przedstawiciele branży turystycznej poznali potrzeb osób Głuchych jako potencjalnych turystów. Szacuje się, że liczba Głuchych w Polsce sięga 500 000, a 900 000 Polaków ma poważny uszczerbek słuchu.

W trakcie warsztatów tłumaczonych na język migowy uczestnicy poznali czym jest kultura Głuchych, z jakimi problemami się stykają w życiu codziennym oraz na co trzeba zwracać szczególną uwagę przy tworzeniu oferty wypoczynkowej dla osób Głuchych. Branża turystyczna, przewodnicy z regionu oraz pracownicy informacji turystycznej z Ostródy uczą się języka migowego z elementami turystyki. Wielu słów dotyczących atrakcji regionu Mazur Zachodnich nie ma w języku migowym dlatego powstanie słownik tych pojęć.

Należy eliminować czynniki ograniczające udział osób Głuchych w turystyce oraz dbać o dostępność informacji o atrakcjach turystycznych w języku migowym.

Źródlo: Zachodniomazurska Lokalna Organizacja Turystyczna w Ostródzie

Poniżej możecie obejrzeć spot