Nasz Głos Ostróda

Piszemy o tym, co nas boli, co nas cieszy. O tym, co dla nas, mieszkańców Ostródy i okolic, jest ważne, o tym co nas interesuje.

Kultura

ZNAMY WYNIKI MATUR – NAJGORSZA ZDAWALNOŚĆ W WOJ. WARMIŃSKO-MAZURSKIM

Egzamin maturalny ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych zdało 191 734 tegorocznych absolwentów liceum i technikum, co stanowi 74 proc. wszystkich zdających (259 272). Egzamin z języka polskiego zdało 92 proc. absolwentów, z matematyki 79 proc., z języka angielskiego 92 proc.

Wyniki matur w kraju

Do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w terminie głównym, w czerwcu 2020 roku, przystąpiło 259 272 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (liceów ogólnokształcących i techników).

Lepiej z tegoroczną maturą poradzili sobie licealiści. Zdało 81,1% z 160 954 absolwentów LO, którzy przystąpili do matury. 12,5% nie zdało jednego egzaminu i może we wrześniu przystąpić do poprawki. 6,4% nie zdało co najmniej dóch egzaminów. Dla nich szansa na poprawę dopiero za rok.

Jeśli chodzi o absolwentów techników, to do egzaminu przystąpiło 98 318 osób. Zdało 62,2%, jednego egzaminu nie zdało 24,9%, a co najmniej dwa egzaminy oblało 12,9%.

Najgorzej z egzaminem poradzili sobie uczniowie z województwa warmińsko-mazurskiego

W podziale na województwa niestety najgorzej wypadli pod względem zdawalności uczniowie z województwa warmińsko-mazurskiego. W naszym województwie zdało tegoroczną maturę 69% absolwentów. 19% będzie mogło zdawać poprawkę we wrześniu. 12% swoją szansę będzie miało najwcześniej za rok.

Lepiej poradzili sobie warmińsko-mazurscy licealiści – tu wynik wyniósł 76%, a 14% może przystąpić do poprawki. Znacznie gorzej wygląda to, jeśli chodzi i technika. Tu zdało zaledwie 59% absolwentów, 28% może szukać jeszcze swojej szansy we wrześniu.

Województwo warmińsko-mazurskie jest jedynym województwem w Polsce, w którym maturę zdało mniej 70% do niej przystępujących.

Najlepiej z egzaminem poradzili sobie uczniowie z województwa małopolskiego (78%) i mazowieckiego (77%).

Koronawirus zmienił zasady tegorocznych matur

Absolwenci zdawali egzaminy pisemne z przedmiotów obowiązkowych, tj. języka polskiego, języka obcego nowożytnego, matematyki oraz jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

W tym roku szkolnym, z uwagi na epidemię koronawirusa, nie przeprowadzano części ustnej egzaminu maturalnego. Wyjątek stanowili ci, którym wynik egzaminu w części ustnej jest potrzebny przy rekrutacji na uczelnię zagraniczną lub przeprowadzenie egzaminu stanowi realizację postanowień umowy międzynarodowej.

Z egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów było zwolnionych, a tym samym otrzymało najwyższy wynik, 1 292 laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych, w tym m.in.: 190 osób z historii, 177 osób z języka polskiego, 110 osób z filozofii, 94 osoby z matematyki, 92 osoby z geografii, 71 osób z wiedzy o społeczeństwie.

98 absolwentów napisało wszystkie egzaminy na poziomie od 90 do 100 proc. punktów. 1164 osoby uzyskały od 90 do 100 proc. punktów ze wszystkich egzaminów obowiązkowych w części pisemnej, a 2 230 osób ze wszystkich egzaminów dodatkowych.

Egzamin poprawkowy 8 września

Osoby, które nie zdały egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu obowiązkowego, 8 września mogą przystąpić do egzaminu poprawkowego. W tym roku takich osób jest 44 628, w tym 20 156 absolwentów liceum i 24 482 absolwentów technikum. W sumie stanowią oni grupę 17,2 proc. wszystkich zdających.

Do 14 sierpnia br. muszą złożyć pisemne oświadczenie o zamiarze ponownego przystąpienia do egzaminu z danego przedmiotu. Oświadczenie należy złożyć do dyrektora macierzystej szkoły lub dyrektora OKE – tam, gdzie składana była deklaracja. 30 września otrzymają wyniki i świadectwa.

Absolwenci, którzy nie zdali egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu obowiązkowego,a takich osób jest 22 900 (8,8 proc.), mogą przystąpić do matury w kolejnych latach.

Wyniki dla absolwentów zaczęły być udostępniane w serwisach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych 11 sierpnia br. pomiędzy godz. 8:00 a 10:00. Logowanie do serwisów odbywa się za pomocą loginu i hasła, które zdający otrzymali od dyrektora swojej szkoły.