Pierwszą kobietą, która samotnie opłynęła kulę ziemską jest Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, od wielu lat związana z Ostródą. Dziś mija dokładnie 42-ga rocznica zakończenia rejsu.
10 marca 1976 roku Krystyna Chojnowska-Liskiewicz wyruszyła z Las Palmas w swój rejs na jachcie „Mazurek”, skonstruowanym przez jej męża, Wacława Liskiewicza. Niestety z powodu drobnych awarii musiała zawrócić do portu. Po naprawie ponowny start nastąpił 28 marca.
Trasa rejsu przebiegała przez Atlantyk, Kanał Panamski, Ocean Spokojny, Australię i wokół Afryki. Rejs trwał prawie 2 lata. 20 marca 1978 roku żeglarka zamknęła pętlę rejsu dookoła świata koło Wysp Zielonego Przylądka, przepływając samotnie 28 696 mil morskich, a w kwietniu tego roku powróciła do Las Palmas. Stała się w ten sposób pierwszą kobietą, która samotnie opłynęła kulę ziemską . Jej konkurentka, Nowozelandka Naomi James dokonała tego 39 dni później.
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz urodziła się w Warszawie, ale większość życia spędziła (na wodzie) w Ostródzie, gdzie po wojnie przeniosła się jej rodzina. Po wyprowadzce z Ostródy zamieszkała w Gdańsku.
Absolwentka ostródzkiego liceum z zawodu jest inżynierem budowy okrętów i jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej. Została odznaczona między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem za „Wybitne Osiągniecia Sportowe”
Od lat na tafli Jeziora Drwęckiego – 1 maja, odbywają się regaty o Puchar Jej imienia, organizowane przez Klub Żeglarski „Ostróda”. W ubiegłym roku ze względów zdrowotnych nie mogła uczestniczyć w zawodach, zapowiedziała jednak, że w tym roku postara się przyjechać do Swojego ukochanego miasta.
Kapitan Krystyna Chojnowska Liskiewicz jest honorowym obywatelem Ostródy.
Ciekawostką jest fakt, że w ostródzkim Muzeum na zamku możemy obejrzeć jedną z bander, która wykorzystywana była podczas rejsu.