Nasz Głos Ostróda

Piszemy o tym, co nas boli, co nas cieszy. O tym, co dla nas, mieszkańców Ostródy i okolic, jest ważne, o tym co nas interesuje.

Ludzie

CZŁONKOWIE ZWIĄZKU SYBIRAKÓW W OSTRÓDZIE WZIĘLI UDZIAŁ W GALI PATRIOTYCZNEJ

Gala Patriotyczna  upamiętniająca 80. rocznicę zsyłek Polaków na Sybir odbyła się dzisiaj, 10 lutego w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Wzięli w niej udział także członkowie Związku Sybiraków w Ostródzie, wspierani przez żołnierzy wojsk obrony terytorialnej z 42 Batalionu Lekkiej Piechoty z Morąga.

W wydarzeniu wzięli udział członkowie organizacji kombatanckich, w tym Sybiracy z kół działających w województwie warmińsko-mazurskim, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, duchowieństwa, nauczyciele oraz młodzież szkolna.

Na gali nie mogło zabraknąć też przedstawicieli Związku Sybiraków z Ostródy, wspieranych przez żołnierzy wojsk obrony terytorialnej z 42 Batalionu Lekkiej Piechoty z Morąga, którzy zapewnili poczet sztandarowy i pomoc organizacyjną. Specjalne podziękowania należą się też dla Wójta Dąbrówna Piotra Zwalińskiego za pomoc w transporcie kombatantów.

Podczas tegorocznych uroczystości odbyło się wręczenie odznak honorowych Związku Sybiraków oraz zapalono znicze przy symbolicznym krzyżu pamięci męczeństwa Zesłańców Sybiru. Zwieńczeniem spotkania był spektakl „Kierunek Sybir” w wykonaniu młodzieży Kętrzyńskiego Teatru Czarna-Biała Strefa Tańca.

Organizatorami gali był Związek Sybiraków Oddział w Olsztynie we współpracy z samorządem województwa warmińsko-mazurskiego. Honorowy patronat nad uroczystościami objął marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

W latach 1940–41 cztery fale deportacji ludności polskiej z terenów zajętych przez ZSRR po 17 września 1939 r. objęły według historyków około 1 miliona obywateli polskich. W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku funkcjonariusze NKWD przeprowadzili pierwszą masową deportację Polaków w głąb Związku Sowieckiego.

WWiM, foto: Archiwum Związku Sybiraków w Ostródzie, WWiM