Światowy Dzień Higieny Rąk obchodzony jest 5 maja, a jego celem jest promowanie świadomości na temat znaczenia higieny rąk w zapobieganiu infekcjom. Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) skierowana głównie do podmiotów medycznych, ale także do wszystkich, aby pamiętali o regularnym myciu rąk w celu ochrony przed zakażeniami. W Ostródzie, Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna zorganizowała specjalne warsztaty plenerowe dla uczniów podstawówek.
Dzień Higieny Rąk w Ostródzie. Dzieci uczyły się zasad mycia dłoni
Specjalne plenerowe warsztaty dla dzieci zorganizowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostródzie. Wszystko odbyło się przed budynkiem przychodni zdrowia przy ulicy Kościuszki.
Podczas pandemii koronawirusa zwracaliśmy większą uwagę na mycie rąk. Powinniśmy to robić często. Przede wszystkim po wejściu i wyjściu z toalety, a także przed przygotowywaniem posiłków. Ważnym aspektem jest również czas. Mycie rąk powinno trwać minimum 30 sekund. Mówi Patrycja Szymańska, asystent Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej w Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Ostródzie
Prawidłowe mycie rąk to kluczowy element higieny osobistej, pomagający zapobiegać rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów. Instrukcja: Zwilż ręce ciepłą wodą, nałóż mydło, dokładnie pocieraj dłonie, w tym przestrzenie między palcami, grzbiety palców, okolice kciuków i nadgarstki. Następnie spłucz dłonie pod bieżącą wodą i wysusz je ręcznikiem
Podczas wydarzenia stoisko wystawił też Powiatowy Szpital w Ostródzie. Tam mieszkańcy mogli skorzystać z porad dietetyka, fizjoterapeuty, a także wykonać podstawowe badania.

