SamorządLudzie
Jak Pracowali Radni - Dobro Wspólne - Rada Miasta Ostróda
Pięcioro radnych klubu Dobro Wspólne w Radzie Miasta Ostródy – bardzo różna aktywność podczas sesji, od rekordowej liczby wystąpień po całkowity brak głosu; szczegóły w analizie w artykule.

Jak pracowali radni wybrani do Rady Miasta w Ostródzie? Ostatnie wybory samorządowe do Rady Miasta odbyły się 7 kwietnia 2024 roku i to wtedy zdecydowaliśmy o składzie obecnej rady. Od tamtego momentu minęło już 20 miesięcy. Jak w tym czasie wyglądała ich aktywność podczas sesji? Sprawdziliśmy!

Na początek przyjrzeliśmy się radnym klubu Dobro Wspólne. To właśnie w tym ugrupowaniu widać największe skrajności. Z jego szeregów wywodzi się dwóch rekordzistów. Jedna z radnych to prawdziwa mówczyni, z kolei inny rajca nie zabrał głosu podczas sesji ani razu. Kolejne kluby działające w Radzie Miasta w Ostródzie omówimy w następnych publikacjach.

Jak Pracowali Radni - Mariusz Bojarowski
Mariusz Bojarowski (Dobro Wspólne) – przewodniczący klubu Dobro Wspólne i wiceprzewodniczący Rady Miasta w Ostródzie; jeden z najbardziej aktywnych radnych obecnej kadencji, z 100% obecnością na sesjach, największą liczbą wystąpień w klubie oraz licznymi wnioskami formalnymi.

Jak pracowali radni z Dobra Wspólnego — mamy podsumowanie!

Dobro Wspólne to obecnie druga siła w Radzie Miasta. Klub liczy pięcioro radnych — ex aequo z KWW Rafała Dąbrowskiego Ostróda OdNowa. Może to budzić pewne zaskoczenie, ponieważ oficjalnie do rady miasta z list tego ugrupowania dostało się czterech radnych. W trakcie trwającej kadencji do klubu dołączył jednak radny Sebastian Radzimiński, który uzyskał mandat z Komitetu Rzecz Jasna.

To ugrupowanie, w którym widać największe kontrasty. Są w nim rekordziści i prawdziwi oratorzy, ale także radni, którzy – jak mogłoby się wydawać – jeszcze nie mieli okazji sprawdzić, jak włącza się mikrofon na sali sesyjnej. Jak wygląda ich aktywność w liczbach? Poniżej szczegółowe zestawienie.

RadnyIlość zdobytych głosówWypowiedź ogólnaAd vocemWnioski formalne
Anna Monist18444 razy, minut wypowiedzi 1681 raz, minut wypowiedzi 00
Mariusz Bojarowski17348 raz, minut wypowiedzi 1066 razy, minut wypowiedzi 38 wniosków, minut wypowiedzi 3
Czesław Najmowicz15431 razy, minut wypowiedzi 543 razy, minut wypowiedzi 30
Sebastian Radzimiński20033 razy, minut wypowiedzi 618 razy, minut wypowiedzi 30
Grzegorz Wróbel162000
Opracowanie własne na podstawie danych z portalu eSesja.pl oraz Urzędu Miasta w Ostródzie
Czeslaw Najmowicz Dobro Wspolne Rada Miasta
Czesław Najmowicz (Dobro Wspólne) – były burmistrz Ostródy, obecnie radny Rady Miasta; w tej kadencji jeden z aktywniejszych członków klubu, ze 100% frekwencją na sesjach i regularnymi wystąpieniami podczas obrad.

Jak pracowali radni Dobra Wspólnego? Należą do bardziej aktywnych w całym składzie osobowym Rady Miasta Ostródy w kadencji 2024–2029. Na tle tej aktywności wyróżnia się radna Anna Monist, która ma najwięcej do powiedzenia nie tylko w swoim klubie, ale i w całej Radzie Miasta – z wyłączeniem przewodniczącego. Z drugiej strony uwagę zwraca brak jakichkolwiek zarejestrowanych wypowiedzi radnego Grzegorza Wróbla podczas sesji. Do kolejnych wyborów pozostało jeszcze sporo czasu — będzie więc okazja, by ten bilans poprawić.

Jak Pracują Radni - Grzegorz Wróbel
Grzegorz Wróbel (Dobro Wspólne) – radny Rady Miasta w Ostródzie i przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji; mimo wysokiej frekwencji na sesjach i udziału w głosowaniach, w dotychczasowych obradach nie odnotowano jego wystąpień.

Jak wygląda zgodność głosowań? Sprawdziliśmy również, jak radni tego ugrupowania głosowali nad uchwałami procedowanymi przez Radę Miasta, w tym projektami zgłaszanymi przez burmistrza Rafała Dąbrowskiego.

RadnyObecność na sesjachUdział w głosowaniachWynik głosowań
Anna Monist20/21 – 95%324/341 – 95%Głosy: ZA – 295, PRZECIW – 12, WSTRZYMUJĄCE – 16
Mariusz Bojarowski21/21 – 100%332/341 – 97%Głosy: ZA – 323, PRZECIW – 1, WSTRZYMUJĄCE – 7
Czesław Najmowicz21/21 – 100%318/341 – 93%Głosy: ZA – 285, PRZECIW – 12, WSTRZYMUJĄCE – 20
Sebastian Radzimiński18/21 – 85%279/341 – 81%Głosy: ZA – 261, PRZECIW – 7, WSTRZYMUJĄCE – 10
Grzegorz Wróbel20/21 – 95%307/341 – 90%Głosy: ZA – 303, PRZECIW – 1, WSTRZYMUJĄCE – 3
Jak pracowali radni – Opracowanie własne na podstawie danych Urzędu Miasta w Ostródzie
Jak Pracowali Radni -Anna Monist
Anna Monist (Dobro Wspólne) – radna Rady Miasta w Ostródzie i przewodnicząca Komisji Rewizyjnej; jedna z najbardziej aktywnych mówczyń w klubie, z dużą liczbą wystąpień podczas sesji i wysoką frekwencją w głosowaniach.

Radni Bojarowski i Najmowicz to prymusy ze 100% frekwencją na sesjach. Najgorzej z obecnością na posiedzeniach jest u radnego Radzimińskiego. Teraz o finansach. Radni pobierają diety w zależności od pełnionej funkcji. Dieta jest rekompensatą za utracone zarobki i koszty związane z pełnieniem funkcji społecznej. Nie jest to wynagrodzenie za pracę i nie podlega opodatkowaniu.

RadnyPełniona funkcjaWysokość diety (stan na 23.01 na podstawie kwoty bazowej na 2026 rok)
Anna MonistPrzewodnicząca Komisji Rewizyjnej2 960,95 złotych (kwota bazowa 1 935,26×1,53)
Mariusz BojarowskiWiceprzewodniczący Rady Miasta3 096,42 złote (kwota bazowa 1 935,26×1,60)
Czesław NajmowiczRadny niepełniący żadnej funkcji w komisjach2 612,60 złotych (kwota bazowa 1 935,26×1,35)
Sebastian RadzimińskiRadny niepełniący żadnej funkcji w komisjach2 612,60 złotych (kwota bazowa 1 935,26×1,35)
Grzegorz WróbelPrzewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji2 960,95 złotych (kwota bazowa 1 935,26×1,53)
Opracowanie własne na podstawie danych Urzędu Miasta w Ostródzie
Jak Pracują Radni - Sebastian Radzimiński
Sebastian Radzimiński (Dobro Wspólne) – radny Rady Miasta w Ostródzie; aktywny w dyskusjach i głosowaniach, choć z niższą frekwencją na sesjach niż pozostali radni klubu w dotychczasowym okresie kadencji.

Po więcej najnowszych informacji z Ostródy i powiatu zapraszamy Was na portal Nasz Głos Ostróda.