Nasz Głos Ostróda

Piszemy o tym, co nas boli, co nas cieszy. O tym, co dla nas, mieszkańców Ostródy i okolic, jest ważne, o tym co nas interesuje.

Samorząd

Kolejna porodówka w regionie zamknięta! Czy jest szansa na reaktywację w Ostródzie?

Zmiany personalne w ostródzkim szpitalu rozbudziły nadzieje mieszkańców powiatu ostródzkiego na powrót oddziału położniczego, zamkniętego od listopada ubiegłego roku. Czy nowa p.o. prezes szpitala, Bernadeta Hordejuk, podejmie decyzję o przywróceniu popularnej porodówki? Postanowiliśmy sprawdzić to u źródła.

Zmuszeni reakcjami czytelników po ostatnim materiale dotyczącym zmian osobowych w szpitalu, postanowiliśmy uczynić zadość Waszym pytaniom i sprawdzić, czy są szanse na otwarcie oddziału położniczego.

Kobieta na czele szpitala

Po ostatnich zmianach w zarządzie lecznicy wielu mieszkańców liczy na to, że Bernadeta Hordejuk, jako znacząca polityk partii rządzącej, wykorzysta swoje wpływy oraz kontakty polityczne, aby poprawić sytuację finansową ostródzkiego szpitala. To z kolei mogłoby wpłynąć na przywrócenie oddziału położniczego, który został zamknięty właśnie – jak twierdził poprzednik – z powodów finansowych.

Nadzieje mieszkańców nie są bezpodstawne jeszcze z innego powodu. Głos ten szczególnie słychać wśród kobiet, które mają nadzieję, że nowa szefowa z większą empatią podejdzie ona do kwestii przywrócenia porodówki. Uważają, że kobieta łatwiej zrozumie potrzeby innych kobiet i bardziej życzliwie odniesie się do tego zagadnienia. Czy to właściwy trop? Postanowiliśmy sprawdzić to w NFZ, ale również zapytać samą p.o. prezesa.

Pacjent nie rokuje!

Jeśli temat oddziału położniczego porównać do pacjenta, to niestety nie rokuje, i nie chodzi tu tylko o Ostródę. W regionie zamknięto kolejną porodówkę. W tym roku, a dokładniej 1 marca, Szpital Powiatowy w Biskupcu zmienił zakres udzielania świadczeń. Mówi nam Agnieszka Budziszewska z Warmińsko-Mazurskiego OW NFZZ.

Podmiot prowadzący zmienił świadczenie usług z położnictwa i ginekologii – hospitalizacja na położnictwo i ginekologię – hospitalizacja planowa (wyłącznie ginekologia).

W ubiegłym roku dwa szpitale również ograniczyły świadczenie takich usług medycznych. Jednym z nich jest szpital w Ostródzie – dodaje Agnieszka Budziszewska.

W roku 2024 dwa podmioty zmieniły zakres udzielania świadczeń. Szpital Powiatowy w Nowym Mieście Lubawskim Sp. z o.o. zmienił zakres świadczeń z położnictwa i ginekologii – hospitalizacja na położnictwo i ginekologię – hospitalizacja planowa (wyłącznie ginekologia) od 1 września 2024 roku. Szpital w Ostródzie Spółka Akcyjna zmienił zakres świadczeń z położnictwa i ginekologii – hospitalizacja na położnictwo i ginekologię – hospitalizacja planowa (wyłącznie ginekologia) od 1 grudnia 2024 roku.

Niestety, to oznacza, że trend jest odwrotny do oczekiwań. Porodówki w regionie zamiast się otwierać są likwidowane. Jak na tę sprawę zapatruje się szefowa ostródzkiego szpitala?

Czekamy w napięciu

Spodziewaliśmy się w zasadzie potwierdzenia decyzji podjętej przez poprzednika, informacji, że oddział został zamknięty i na obecnym etapie nie ma planów jego przywrócenia. Tymczasem zostaliśmy miło zaskoczeni. Podczas rozmowy telefonicznej pełniąca obowiązki prezesa, Bernadeta Hordejuk, wydawała się zmieszana poruszonym tematem i poprosiła o przesłanie pytań drogą elektroniczną. Być może pani Prezes szykuje jakąś niespodziankę dla mieszkanek powiatu ostródzkiego i nie chciała przekazywać jej podczas krótkiej rozmowy telefonicznej. Oczywiście pytania przesłaliśmy, na odpowiedź czekamy w napięciu.

W Giżycku można, ale w Ostródzie już nie

Jednym z argumentów przytaczanych przez zwolenników likwidacji oddziału w ostródzkim szpitalu była niska liczba urodzeń oraz bliskość innych szpitali z podobnymi oddziałami. Dlatego też Ostródzie „szkodzić” miała bliskość szpitala w Iławie. Ten argument w zderzeniu z realiami też nie wytrzymuje. Ponieważ to, co w Ostródzie jest przeszkodą, w Giżycku i oddalonym o około 40 kilometrów Mrągowie podstawy do zamknięcia oddziału położniczego już nie stanowi. Tam mogą obok siebie istnieć oddziały położnicze, ale w Ostródzie i Iławie już nie?

Zgodnie z informacją, którą otrzymaliśmy z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, w województwie warmińsko-mazurskim funkcjonuje 14 oddziałów położnictwa i ginekologii, prowadzących hospitalizację na różnych poziomach referencyjności. Środki na utrzymanie tych porodówek wypłacane są na podstawie umów zawartych pomiędzy Narodowym Funduszem Zdrowia a tymi placówkami. Aktualny poziom finansowania został określony do 31 grudnia 2025 r.

Precyzyjnej odpowiedzi na pytanie – dlaczego wśród nich nie ma Ostródy póki co nie otrzymaliśmy. Czy podjęto zbyt pochopnie decyzję o zamknięciu porodówki w Ostródzie? Może wcześniej należało dokonać zmian wśród zarządzających?