Ponad połowa Polaków w 2024 roku nie przeczytała żadnej książki. Żyjemy w czasach gdzie świat zamknięty w urządzeniu z ekranem możemy przewijać za pomocą kciuka. Czy trendy można odwracać? Tak! Zmiany będą jednak powolne i to od nas zależy czy nasze dzieci będą umiały skupić się nad zadrukowaną kartką. Form „czytania” jest dużo. Oprócz tradycyjnych form jak książki czy gazety są jeszcze e-booki, czy audiobooki. Słuchanie książek również zaliczane jest do czytania. Dane krajowe napawają jednak optymizmem. Zanotowano wzrost czytelnictwa wśród nastolatków. 72% przepytanych uczniów deklaruje, że czyta książki. Zapewne większość to lektury, ale to zawsze kontakt ze słowem pisanym. Jak sytuacja wygląda w Ostródzie?
10% ostródzian ma konto w bibliotece.
To fakt, z którym ciężko dyskutować. W ostródzkim systemie bibliotecznym jest zaledwie 3225 użytkowników. Przynajmniej jedną aktywność w roku zanotowało 2897 osób. Liczymy, że nie każdy lubi czytać pożyczone. Wierzymy, że są tacy, którzy zasilają swoje domowe biblioteczki w nowości prosto z księgarń. Jeśli już jednak ostródzianin zabierze się za czytanie to robi to regularnie. W 2024 roku biblioteka miejska zanotowała 43482 odwiedziny. Jeśli podejść do tego statystycznie to każdy aktywny użytkownik zajrzał po nowe pozycje do biblioteki 15 razy w ciągu roku.
Statystyczny ostródzianin czyta 22 książki
Jeśli zagłębić się w suche liczby to sporo wypożyczyliśmy. Bibliotekarze dzielą udostępnienia na te zewnętrzene – zabieramy wypożyczone pozycje do domu lub na miejscu – gdzie w wygodnym fotelu w ostródzkim zamku w ciszy oddajemy się lekturze.
Wypożyczenia na zewnątrz:
- książki – 53940,
- czasopisma – 936,
- Zbiory specjalne (audiobooki, filmy, gry) – 3531.
Wypożyczenia na miejscu:
- książki – 18869,
- Czasopisma – 1562,
- gry planszowe – 115.
Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko książki to w 2024 roku statystyczny ostródzianin (mający aktywne konto) przeczytał 22 książki. Robi wrażenie! To jednak tylko suche statystyki. Sami musimy odpowiedzieć na pytanie kiedy ostatni raz przeczytaliśmy „coś” i nie była to gazetka reklamowa dyskontu.
Co czytamy?
Tu od lat lubimy klasyki. Wśród dorosłych królują romanse, a także kryminały. Dzieci z kolei lubią utartą historię o sympatycznej Kici Koci. Ta książka pomaga odstawić smoczek czy nauczyć korzystania z nocnika. Przyjemne czytanie można połączyć z nauką dzieci praktycznych czynności.
Wypożyczalnia dla dorosłych
Najczęściej wypożyczana B, A. Paris pt.: „Uwięziona” – 21 razy
Najpopularniejszy autor literatury obcej – Lucinda Riley natomiast polskiej Wioletta Sawicka.
Oddział dla dzieci
Najczęściej wypożyczane tytuły:
Ferenc Molnar pt.: „Chłopcy z Placu Broni” – 11 razy
Najpopularniejszą autorką była Anita Głowińska, i jej seria Kicia Kocia.
Filia nr 3
Najczęściej wypożyczana książka dla dorosłych – Mieczysław Gorzka pt.: „ Krwawnica” – 24 razy
Dla dzieci i młodzieży Natalia Fromuth – pt.:”Każdego lata płakałam” 14 razy
Nowości, nowości, nowości…
W zeszłym roku biblioteka wzięła udział w projekcie Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 realizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Kulturowego. Nasza placówka otrzymała dofinansowanie w wysokości 17769 złotych. Z tej dotacji zakupiono 537 książek i 39 audiobooków.
Ze środków organizatora zakupiono 1042 książki, 20 audiobooków i 51 filmów. Pozostałych wpływów było 373 pozycje.
Biblioteka umożliwia czytelnikom również dostęp do książek w wersji elektronicznej na platformie Legimi i EmpikGo, wydając 40 kodów miesięcznych. Możemy również korzystać z prasy, która jest dostępna w Czytelni.
Ostródzka biblioteka bierze także udział w Projekcie Mała Książka Wielki Człowiek, w ramach którego wydawana jest nowozapisanym czytelnikom w wieku 1-6 lat książka pt.: „Krasnal w krzywej czapce”. Oprócz tego dziecko dostaje kartę i zbiera znaczki za każde wypożyczenie, a po zebraniu wszystkich dostaje dyplom czytelnika.