Ludzie

UROCZYSTE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W OSTRÓDZIE

REKLAMA

“Zanim nadszedł 11 listopada 1918 roku… upragniony dla Polaków dzień niepodległości – kraj nasz znajdował się przez 123 lata pod zaborami…” – od tych słów rozpoczął się Apel Pamięci z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Ostródzie.

W uroczystych obchodach Święta Niepodległości w Ostródzie w 101 rocznicę odzyskania przez Polskę wolności udział wzięli min. poseł na sejm RP Zbigniew Babalski oraz senator ziemi ostródzkiej Bogusława Orzechowska. Marszałka województwa warmińsko-mazurskiego reprezentował Andrzej Pęziński – kierownik Biura ds. Obronnych i Bezpieczeństwa Publicznego. W uroczystościach wziął udział Starosta Powiatu Ostródzkiego, Andrzej Wiczkowski, Agnieszka Majewska-Pawełko – zastępca Burmistrza Miasta Ostróda oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich, dzięki którym możemy cieszyć się wolną Ojczyzną.

W tym roku, po raz pierwszy funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie asystowali podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Ostródzie. O asystę do policjantów zwrócił się Burmistrz Miasta Ostróda, który był organizatorem i gospodarzem przedsięwzięcia. Cała uroczystość przygotowana została zgodnie z policyjnym ceremoniałem.

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie. Mszę Świętą w intencji Ojczyzny sprawował ks. Dziekan Roman Wiśniowiecki. Uroczystość przed pomnikiem rozpoczęła się od podniesienia flagi państwowej na maszt i odśpiewaniem hymnu państwowego. W skład pocztu flagowego wszedł st. asp. Rafał Wojciechowski – dowódca pocztu. Flagę na maszt podniósł asp. Michał Jenczyk a asystował mu st. post Dorian Panek.

Podczas wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego  rozległy się dzwony z wieży kościelnej, które obwieściły godzinę 12:00. Ostródzianie przyłączyli się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji wspólnego wykonania hymnu państwowego. Uroczystość pod pomnikiem stała się również chwilą zadumy i refleksji nad dramatem czasów wojny. W nastrój taki wprowadził wszystkich lektor recytując „Elegię o chłopcu polskim” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Na zakończenie uroczystości przybyłe licznie delegacje złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem Pamięci Obrońców Suwerenności i Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej.

Delegacja służb mundurowych oddała także cześć wszystkim poległym przy pomniku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odsłoniętym w Ostródzie w roku jubileuszowym upamiętniającym 11 listopada 1918 roku.

mati

 

Pełną galerię zdjęć z formalnej części uroczystości, możecie zobaczyć na naszej stronie na facebooku:

Opublikowany przez Nasz Głos Ostróda Poniedziałek, 11 listopada 2019

Częścią artystyczną był zamkowy koncert “Dla Niepodległej”, który stał się punktem wieńczącym ostródzkie obchody odzyskania niepodległości.

Na scenie sali reprezentacyjnej można było zobaczyć i usłyszeć Zamkowy Chór Kameralny pod kierunkiem Andrzeja Kowalskiego, Zespół Tańca Polskiego „MAZUR” pod kierunkiem Grzegorza Łabacza oraz artystów scen operowych pod kierunkiem Macieja Chwały. Całość prowadziła Anna Zapaśnik Baron.

Wszystko odbywało się w bardzo uroczystej oprawie, ale radośnie i z tłumami na widowni, jakich dawno nie było w ostródzkim zamku.

migi

REKLAMA