Kronika 112

OSTRÓDA, MORĄG – WYMUSZENIA PIERWSZEŃSTWA NA MOTOCYKLIŚCIE I ROWERZYSTCE

Piesi, rowerzyści i motocykliści nie bez powodu nazywani są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Nie chroni ich karoseria, pasy bezpieczeństwa czy poduszki powietrzne. Zdarzenia drogowe z ich udziałem często są tragiczne w skutkach, dlatego tak ważne jest by zarówno ta grupa uczestników ruchu drogowego oraz kierowcy przestrzegali przepisów i szanowali siebie nawzajem.

Reklama

Tylko wczoraj na terenie naszego powiatu doszło do dwóch zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. W Ostródzie przy ul. Mickiewicza kierowca hyundaia nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu motocykliście w wyniku czego doszło do zderzenia pojazdów. Na szczęście kierujący motocyklem nie odniósł poważnych obrażeń. Zdarzenie to zakwalifikowane zostało jako kolizja.

Kilka godzin później, w Morągu, kierujący oplem 67-latek wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie udzielił pierwszeństwa przejazdu rowerzystce i potrącił ją. 41- letnia mieszkanca Morąga z urazem głowy trafiła do szpitala.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

Każda z grup uczestniczących w ruchu drogowym ma swoją specyfikę, dlatego też współistnienie na drodze wymaga rozsądku i wzajemnego szacunku oraz przestrzegania przepisów ruchu drogowego.

Pieszy powinien poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, a w razie ich braku –poboczem. W sytuacji gdy nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, może poruszać się jezdnią, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającym pojazdom. Ustąpienie miejsca oznacza zejście z jezdni i ewentualne zatrzymanie się. Piesi mogą też iść po drodze dla rowerów, ale tylko w razie braku chodnika, bądź też w razie niemożności korzystania z nich. Wówczas pieszy (z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej) obowiązany jest ustąpić miejsca rowerowi.

Rowerzyści podobnie jak piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, narażonymi na utratę życia i zdrowia nawet przy niewielkich prędkościach kolizyjnych. Wsiadając na rower powinniśmy o tym pamiętać i zawsze przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa. Jedną z nich jest widoczność na drodze. Z pewnością kamizelka odblaskowa i sprawne światła roweru spowodują, że kierowcy zawczasu dostrzegą rowerzystę. Natomiast noszenie kasku jest najskuteczniejszym sposobem łagodzenia urazów głowy wynikających zarówno z wypadków rowerowych, jak i motocyklowych. Zadbajmy też o należyty stan techniczny roweru – hamulce, światła, sygnał dźwiękowy. Organizując rowerowe wycieczki rodzinne warto wiedzieć, że dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także motocykliści. Przypominamy użytkownikom motocykli, że podobnie jak innych kierujących, ich również obowiązują ograniczenia prędkości. Jeżdżąc tym rodzajem jednośladu, podobnie jak rowerzyści, musimy też mieć na uwadze aspekt widoczności. Odblaskowe szelki motocyklowe lub kamizelka poprawiają widoczność motocyklistów nawet w dzień, a tym bardziej po zmierzchu.

KPP Ostróda