Ludzie

ZMARŁ URODZONY W OSTRÓDZIE JAN PURZYCKI – SCENARZYSTA M.IN. “WIELKIEGO SZU” I “PIŁKARSKIEGO POKERA”

Wczoraj dotarła do nas smutna wiadomość. W wieku 71 lat zmarł scenarzysta takich filmowych przebojów jak „Wielki Szu” (z niezapomnianą rolą Jana Nowickiego), „Złotopolskich” czy „Piłkarski Poker” (z kreacją Janusza Gajosa),

REKLAMA

Jan Purzycki na świat przyszedł 20 czerwca 1948 roku w Ostródzie, gdzie spędził swoje młodzieńcze lata. Zanim został scenarzystą pracował w biurze projektów, w stadninie koni, bywał też elektrykiem.

W roku 1980 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi. Oprócz wymienionych na wstępie filmów spod jego pióra wyszły także takie produkcje jak „Akwarium” na podstawie powieści Wiktora Suworowa,  „Prawo ojca” z Markiem Kondratem, „Prymas –trzy lata z tysiąca” z Andrzejem Sewerynem. Za ten ostatni film był nominowany w kategorii najlepszy scenariusz do Polskiej Nagrody Filmowej czyli Orła. Przez cztery lata był także scenarzystą lubianego serialu „Złotopolscy”

Oprócz działalności stricte filmowej był także wiceprezesem Radiokomitetu, a przez miesiąc nawet szefem TVP. Doradzał Lechowi Wałęsie, prowadząc m.in. jego pierwszą telewizyjną kampanię prezydencką. Działał także w studiu filmowym “Dom”, którego był kierownikiem literackim. Angażował się również w działalność edukacyjną, będąc wykładowcą na Wydziale Reżyserii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Był też autorem kilku książek bazujących na swoich scenariuszach.