Kronika 112

ROWEREM Z GRUDZIĄDZA PRZEZ OLSZTYN DO EŁKU I INNE PRZYKŁADY ŁAMANIA PRZEPISÓW

Policjanci apelują do mieszkańców regionu, aby stosowali się do wprowadzonych obostrzeń. Każdego dnia funkcjonariusze ujawniają przypadki łamania obowiązujących obecnie zakazów. A przecież wszystkie te przepisy zostały wprowadzone dla naszego wspólnego bezpieczeństwa.

Reklama

Iława:

Podczas minionej doby policjanci stwierdzili w trakcie pełnionych służb aż 18 kolejnych przypadków naruszania przepisów o zachowywaniu się w miejscach publicznych. W większości interwencje dotyczyły osób, które za nic miały obowiązujące zakazy i spotykały się, by między innymi wspólnie wypić alkohol, czy porozmawiać przy sklepie. Policjanci informowali takie osoby o aktualnie obowiązujących przepisach. Niestety często lekceważąco podchodziły one do tych informacji i zaleceń, twierdząc że jest ładna pogoda i nie będą siedzieć w domu – tak właśnie oświadczyły policjantom dwie kobiety, które poszły pojeździć na rolkach i rowerze.

Wobec 42-latka, który nie stosował się do zasad kwarantanny oprócz prowadzonych czynności wyjaśniających przez policjantów Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał decyzję administracyjną. Jak ustalili mundurowi mieszkaniec Iławy będąc zobowiązanym do odbywania kwarantanny wyłącznie z osobami z nim zamieszkującymi  lub gospodarującymi zaprosił do swojego domu znajomą. W związku z powyższym Powiatowy Inspektor Sanitarny nałożył na mężczyznę karę pieniężną w kwocie 1000 zł.

Pisz:

We wtorek (7 kwietnia br.) po godz. 16.00 piski patrol otrzymał zgłoszenie, że w parku nad rzeką przebywa grupka młodych osób. Informacja ta potwierdziła się. Przy ławce w parku policjanci zauważyli sześć osób. Byli to mieszkańcy Pisza w wieku od 15 do 19 lat. Młodzi ludzie wyjaśnili, że spotkali się, aby sobie porozmawiać. Niestety zrobili to wbrew obowiązującym przepisom.
Za popełnione wykroczenie 19-latka ukarana została mandatem karnym w wysokości 500 złotych. Pozostałe pięć osób, niemających jeszcze 18 lat, przebywało w parku bez opieki dorosłych. Przekazani zostali rodzicom. Sprawą nastolatków zajmie się sąd rodzinny i nieletnich.
W przypadku rażącego naruszenia obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej do odpowiedzialności mogą być pociągnięci także rodzice oraz opiekunowie prawni osoby nieletniej.

Olecko:

Przed godz. 12:00 policjanci patrolujący miasto w parku na ul. Kolejowej zauważyli dwóch mężczyzn siedzących na ławce. Kiedy policjanci zapytali dlaczego nie stosują się do obowiązujących ograniczeń stwierdzili, że spotkali się w celach towarzyskich, że są zdrowi i nikt im nie będzie mówił gdzie i kiedy mogą się poruszać.

Kolejny przypadek, tym razem naruszenia zasad kwarantanny, funkcjonariusze stwierdzili po godz. 14:00. Mundurowi zauważyli na ławce w centrum miasta śpiącego mężczyznę. Po obudzeniu go okazało się, że jest pod wpływem alkoholu. Ponadto 59-latek oświadczył, że wrócił z zagranicy i powinien przebywać w kwarantannie lecz nie potrafił wyjaśnić jak i dlaczego znalazł się w parku. W związku z tym, iż faktyczne mężczyzna objęty był obowiązkowa kwarantanna oraz nie wskazał miejsca  zamieszkania został umieszczony w miejscu wyznaczonym przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Około godz. 16:00 policjanci patrolujący okolice jeziora Olecko Wielkie, na publicznej plaży Szyjka, zauważyli mężczyznę który rozstawiał na pomoście sprzęt wędkarski. W rozmowie 48-latek powiedział, że przyszedł na ryby, a obowiązujących zakazów nie zamierza respektować.

Ostanie naruszenie policjanci stwierdzili po godz. 01:00. Na ulicy Kościuszki zatrzymali do kontroli drogowej kierującego osobowym volkswagenem. Mężczyzna powiedział mundurowym, iż wyjechał na miasto spotkać się ze znajomymi, gdyż mu się nudzi. Ponadto podczas wykonywanych czynności okazało się, że pojazd którym poruszał się 26-latek nie posiadał aktualnych badań technicznych, a on nie posiadał przy sobie prawa jazdy.

Lidzbark Warmiński:

Wczoraj ( 07.04.20) kilka minut po godz.23.00 policjanci z wydziału kryminalnego lidzbarskiej komendy zatrzymali do kontroli drogowej kierującego osobowym audi. Kierujący 19-letni mieszkaniec gm.Kiwity oraz jego dwaj pasażerowie 24- latek z gm.Lidzbark Warmiński i 30-latek z gm. Świątki przyjechali do miasta po alkohol. Wszyscy uczestnicy kontroli zostali ukarani mandatami w wysokości 500 złotych za złamanie obowiązujących przepisów nieprzestrzegania ograniczeń w przemieszczaniu się.

Olsztyn:

Wczoraj, we wtorek 7 kwietnia funkcjonariusze wylegitymowali 283 osoby i stwierdzili 70 przypadków łamania prawa. Wobec osób niestosujących się do obowiązujących przepisów policjanci w 49 przypadkach legitymowanie zakończyli poprzez pouczenie, 17 osób zostało ukaranych mandatami karnymi a w 3 przypadkach sprawę o ukaranie skierowali do sądu. Poza legitymowaniami, funkcjonariusze z policyjnych radiowozów nadali 615 komunikatów głosowych oraz przeprowadzili 183 kontrole pojazdów przeznaczonych konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.

Pomocnym narzędziem, z którego korzysta olsztyńska policja jest dron, dzięki któremu funkcjonariusze mogą skontrolować znacznie większy obszar w znacznie krótszym czasie. Policyjny dron, wyposażony w kamerę wykorzystywany jest szczególnie do kontroli miejsc zielonych, często trudno dostępnych dla radiowozu, ale w których może dochodzić do grupowania się młodzieży. Wczorajszym zadaniem operatora drona, było dokładne sprawdzenie każdego miejsca w parku im. Janusza Kusocińskiego.

W poniedziałek 6 kwietnia olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie, że na jednym z placu zabaw w mieście grupują się osoby. Na miejscu funkcjonariusze zastali trzech mężczyzn w wieku od 33 do 39 lat pijących piwo w miejscu publicznym. 33 i 38-latek odmówili przyjęcia mandatu karnego, w związku z czym interweniujący policjanci sporządzili stosowną dokumentację, która trafi do sądu. Natomiast 39-latek przyznał się do zarzucanych mu czynów, za co został ukarany mandatem.

Wczoraj w nocy oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na ul. Pana Tadeusza w Olsztynie. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy pracujących na miejscu wynika, że kierujący pojazdem marki Citroen C5 nie dostosował prędkości do warunków ruchu, stracił panowanie nad autem, zjechał na lewe pobocze, a następnie uderzył w drzewo. Badanie alkomatem wykazało blisko 3 promile alkoholu w jego organizmie. Ponadto sprawdzenie w policyjnych systemach wykazało, że 42-latek w ogóle nie powinien siedzieć za kierownicą, gdyż nie ma do tego uprawnień.
Ponadto mężczyzna twierdził, że wybrał się na „przejażdżkę” samochodem do swojej znajomej w celach towarzyskich oraz zna obowiązujące ograniczenia i zakazy w związku ze stanem epidemii w kraju, które również naruszył. 42-latek odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna. Mężczyzna nie uniknie również odpowiedzialności za popełnione wykroczenia.

Rowerem przyjechał z Grudziądza do… Olsztyna

Skrajną nieodpowiedzialnością, jak się okazało mimo znajomości obowiązujących ograniczeń i zakazów w związku z przemieszczaniem się po terytorium RP w czasie panującej epidemii wykazał się 45-latek. Mężczyzna turystycznie, na rowerze chciał przejechać trasę na odcinku Grudziądz – Ełk. 45-latek został zatrzymany do kontroli drogowej wczoraj (07.04.2020r.) o godzinie 16:00 w Olsztynie na ul. Pstrowskiego – tu zakończył swoją niebezpieczną i bezcelową podróż. Po sprawdzeniu 45-latka w policyjnych systemach okazało się, że jest on poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości do odbycia kary 150 dni aresztu za przestępstwo kradzieży.

Mrągowo:

Policjanci codziennie sprawdzają osoby poddane przymusowej kwarantannie. Niestety do tej pory dwóch mężczyzn za jej złamanie i tym samym popełnienie wykroczenia będzie tłumaczyło się przed sądem. Jeden z nich już otrzymał 500-złotową karę administracyjną nałożoną przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Karę administracyjną z otrzymał również mężczyzna przebywający w piątek na promenadzie jeziora Czos, który w lekceważący sposób podszedł do zakazów obowiązujących w czasie epidemii. W efekcie czego ma do zapłaty 5 tysięcy kary.

Policja Warmińsko-Mazurska