„Ostróda jest najpiękniejszym miastem na świcie”. Rozpoczynamy takim cytatem z burmistrza Rafała Dąbrowskiego. Włodarz naszego miasta nie tylko mówi w samych superlatywach o Perle Mazur. W tym przypadku przyszedł czas na działania. Urzędnicy zaczynają egzekwować przepisy Uchwały Krajobrazowej przyjętej przez Radę Miasta w październiku 2021 roku. 18 lutego tego roku minął czas przejściowy. Reklamodawcy, ale też osoby, które udostępniają swoją przestrzeń do takich celów miały czas na dostosowanie się do nowych wytycznych.
Reklama dźwignią kiczu
Uchwały Krajobrazowe wprowadziło w naszym kraju wiele samorządów. Wszystko po to, żeby ukrócić „wolną amerykankę”. W miastach turystycznych takich jak Ostróda chodzi o coś jeszcze. Jak turysta przyjedzie wypocząć do naszego miasta to chce zobaczyć jezioro, a nie reklamę sklepu meblowego, która zabierze mu ten widok. Przepisy są zasadne i postanowiliśmy sprawdzić jak to będzie wyglądać w praktyce.
„Nie będzie dodatkowej opłaty za umieszczenie reklam!”
Temat Uchwały Krajobrazowej omówiliśmy z Jolantą Gadomską, zastępczynią burmistrza Ostródy. 4 lata temu jeszcze jako naczelnik wydziału Rozwoju Lokalnego urzędniczka brała udział w tworzeniu lokalnych przepisów. Okazuje się, że mieliśmy 3 lata na dostosowanie się do przepisów.

Byli przedsiębiorcy, którzy do nas się zwracali i uzyskiwali od nas wytyczne co do tego jak mają wyglądać te reklamy. W tej chwili jest tak, że każda reklama w mieście już musi spełniać te wymogi uchwały krajobrazowej. Pierwszym krokiem, jaki będziemy teraz robić, to cyfrowa inwentaryzacja reklam w Ostródzie. Z tej inwentaryzacji wyjdzie nam wykaz wszystkich reklam istniejących w mieście w danym dniu i też one zostaną wtedy poddane analizie czy reklamy są zgodne z przepisami. Są pewne ograniczenia, które mówią o tym, że nie na każdym budynku może być reklama, że ta reklama musi być na przykład dobrej jakości, bo mamy część reklam takich, które są mało estetyczne. Chodzi nam o to, żeby był po prostu większy ład przestrzenny, mniejszy chaos też taki w mieście. Nie będzie żadnej dodatkowej opłaty za umieszczanie reklam.
Trwa liczenie strat
Wprowadzenie nowych przepisów powoduje też konsekwencje. W tym przypadku dwojakie. Po pierwsze uzyskamy mniej reklam w przestrzeni miejskiej. Z drugiej strony skutkiem będzie zmniejszenie przychodów reklamowych. Stracą Wspólnoty Mieszkaniowe, a także Spółdzielnia Mieszkaniowa Jedność. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Leszkiem Klonowskim, prezesem Jedności. Na razie przedstawiciel Spółdzielni podkreśla, że przy tworzeniu przepisów były zgłaszane uwagi o konsekwencjach. Trwa obecnie liczenie tego, o ile spadną przychody reklamowe. Dane uzyskamy jeszcze w tym miesiącu dlatego wrócimy do tematu.

To oznacza stratę. Spółdzielnia Jedność i Wspólnoty Mieszkaniowe stracą przychody z wynajmu powierzchni reklamowej. Na tym jednak nie koniec. Żeby nadal wynajmować powierzchnie pod reklamy, trzeba będzie zainwestować. Obecne odciągi reklamowe i stelaże będą musiały być dostosowane do nowych przepisów.

Do tematu będziemy wracać na portalu Nasz Głos Ostróda.
- Gala „Ośmiu Wspaniałych” w Ostródzie. Młodzież z powiatu pokazuje siłę wolontariatu
- SMS Ostróda i MLKS Ostródzianka z dofinansowaniem! Blisko 3 mln zł na sport dzieci i młodzieży z Warmii i Mazur
- OSTRÓDA: Ile szpital dostał za dodatkowe zabiegi? Mamy dane z NFZtu!
- Złodziej zatrzymany na gorącym uczynku! Wyniósł towar z ostródzkich sklepów za ponad 7 tysięcy złotych.
- Ostróda wolna od elektrośmieci. Kolejna akcja w Szkole Podstawowej numer 5!
- Ruszył nabór do Programu „Opieka wytchnieniowa” na rok 2025
- Radni zdecydowali! Będzie tytuł „Zasłużony dla miasta Ostróda”
- Artur Munje rezygnuje! „Czas na młodych”
- Grzybek na placu 1000-lecia do wyburzenia? Jest oferta kupna!